امروزه بی شک سیمان و بتن یکی از مهمترین و شاید مهمترین قسمت مهندسی در ساختمان ها و سازه های بزرگ می باشند. از اینرو شرکت های تولیدکننده مواد شیمیایی به کمک مهندسی عمران شتافته اند تا با ایجاد خواص جدید، نیازهای صنعت ساختمان در شرایط خاص را برآورده سازند. از جمله این شرایط خاص نیاز به بتن های بسیار سبک، بتن های بسیار سخت، بتن های ضدآب، بتن های ضد اسید و قلیا و غیره میباشد.

super plasticizer polycarboxylate poly carboxylate carboxilate acceleretor and retarder فوق روانساز و ابر روان کننده بتن

برای نائل آمدن به این خواسته ها کاهش میزان آب مصرفی در ساخت بتن تأثیرات بسزایی دارد.

محصولات این شرکت در زمینه صنعت ساختمان در حال حاضر به شرح ذیل میباشد:

فوق روان کننده بتن

خواص فوق روان کننده ها به شرح زیر است:
-  با ثابت نگهداشتن نسبت آب به سیمان (W/C) بتن، کارایی آن را افزایش می دهند. این عامل باعث می شود که بتوان از طریق افزودن فوق روان کننده، بتن روان تری تولید نمود که به راحتی قابلیت پمپ شدن داشته و خود به خود پخش می شود و برای تراکم به حداقل ویبراسیون نیاز دارد. درضمن در بتن روان، پدیده جداشدگی کمتر اتفاق می افتد.
 -  با ثابت نگهداشتن میزان کارایی بتن، به مقدار قابل ملاحظه ای نسبت آب به سیمان را کاهش می دهند، که نتیجه آن تولید بتن با مقاومت بالاتر است. این عامل سبب می شود که بتوان در شرایط کارگاهی و بدون تامین شرایط عمل آوری خاص، بتن با مقاومت بسیار بالا، تا حد 600 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع ساخت.
فوق روان کننده ها بر حسب ماهیت شیمیایی آنها به چند گروه دسته تقسیم بندی می شوند:
-   پلیمر بتا نفتالین سولفونات فرمالدئید
 -  پلیمر ملامین سولفونات فرمالدئید
-   لیگنوسولفونات اصلاح شده - استرهای اسید سولفونیک
-  پلیمر اسیدهای کربوکسیلیک (سوپرپلاستیسایزر)Super Plasticizer
فوق روان کننده ها (کاهش دهنده های آب طیف بالا) علاوه بر اثرات فوق، تاثیرات جنبی زیر را نیز بر خواص بتن دارند :
-  افزایش وزن مخصوص بتن
-  افزایش قابل ملاحظه چسبندگی بتن
-  افزایش میزان حباب هوای بتن
-  کاهش اسلامپ
-  تاخیر در زمان گیرش
-  کاهش جذب مویینه
-  کاهش نفوذپذیری
-  افزایش مقاومت در برابر عوامل خورنده

دیرگیر بتن

ماده افزودنی بتن میباشد که با به تأخیر انداختن هیدراتاسیون سیمان گیرش ملات را به تعویق انداخته و به مصرف کننده ملات این امکان را میدهد تا بتواند بتن را داخل لوله ها پمپ کند.

پلیمرهای عمل آوری بتن

در هوای گرم و خشک آب بتن که لازم است صرف هیدراتاسیون و استحکام سازه شود ممکن است تبخیر شده و سازه ساخته شده ترد و شکننده شود و یا از استحکام آن کاسته شود.
این پلیمرها امولسیون های محلول در آب میباشند که پس از رقیق سازی با آب برای جلوگیری از از دست دادن بیش از حد آب برروی سازه بتنی بصورت پاششی اعمال میگردند.

فوم بتن

فوم بتن یک ماده افزودنی کف زا میباشد که حین ساخت ملات حاوی سیمان با ایجاد حبابهای ریز و یکنواخت ور در نتیجه باعث ایجاد سازه سبک میگردد.
این مواد دارای خاصیت ضدخورندگی میباشد که از پوسیدگی آرماتورها جلوگیری کرده و بطور قابل توجهی اکسید شدن آهن داخل سازه را به تعویق می اندازد.

روغن رهاگر قالب بتن

نوعی پلیمر امولسیونی محلول در آب میباشدکه پس از اعمال روی سطح قالبهای فلزی ضمن جلوگیری از زنگ زدگی آنها باعث جدا شدن راحت بتن از قالب میشود.